Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

DĘBY KATYŃSKIE – łańcuch pamięci kolejnych pokoleń

Uczniowie zapalają znicze przy płycie poświęconej Zbigniewowi Antonowiczowi

W 2011 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca Ofiary Zbrodni Katyńskiej, a  w szczególności ówczesnego kapitana Wojska Polskiego - Zbigniewa Antonowicza.

Po wybuchu II wojny światowej, jak tysiące innych polskich oficerów, ówczesny kapitan Zbigniew Antonowicz, został 17 września 1939 roku aresztowany przez Sowietów. Następnie był przetrzymywany w obozie w Kozielsku, a potem przetransportowany do Katynia. Tam bez sądu i prawa do obrony, potajemnie w 1940 roku został rozstrzelany w Smoleńsku przez funkcjonariuszy NKWD.

Zbigniew Antonowicz, który został pośmiertnie awansowany do stopnia majora Wojska Polskiego, obecnie pochowany jest na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Pamięć jego ofiary jest jednak wśród nas ciągle żywa, a od 2011 roku na terenie naszej szkoły  znajduje się poświęcona mjr. Zbigniewowi Antonowiczowi pamiątkowa płyta, uroczyście odsłonięta w trakcie szkolnych obchodów poświęconym Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, realizowanych w ramach Ogólnopolskiego Programu „Katyń… Ocalić od zapomnienia”.

Od tamtej pory każdego roku 13 kwietnia w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczniowie naszej szkoły przy płycie poświęconej majorowi Antonowiczowi, zapalając znicze, dbają o kultywowanie pamięci ofiar poległych za Ojczyznę.

Powrót na początek strony