Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

Niebieski Bieg Świadomości Autyzmu

uczniowie klas 4-6 na starcie

4 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Cała szkoła „zaświeciła” się na niebiesko – kolor jedności osób z autyzmem. Wszędzie widać było koszulki oraz balony w tym właśnie kolorze. Uczniowie młodszych klas przygotowali plakaty, niebieskie łapki i serduszka. Widok był naprawdę imponujący.

Celem akcji było zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Na korytarzu szkolnym powstała ścieżka sensoryczna, gazetki szkolne zajaśniały informacjami o autyźme. Największym jednak wydarzeniem był I Niebieski Bieg Świadomości Autyzmu KEN 2023, którego pomysłodawcą byli uczniowie klasy I LD wraz z wychowawczynią panią Martą Gładysz i swoją nauczycielką - panią Beatą Kocot. Bieg miał charakter towarzyski i ideowy, co oznaczało, że nie zwycięstwo było ważne, lecz nagłośnienie problemu osób z autyzmem. Zwycięzcą był każdy, kto pokonał dystans. W biegu wzięli udział prawie wszyscy uczniowie klas I – III, większość uczniów klas I – VI (dystans 480 m) oraz przedstawiciele klas licealnych (tu dystans wynosił ok. 1500 m). Trasę wyznaczył i bieg nadzorował pan Marcin Lewtak, a przyłączyły się do niego nasze fantastyczne nauczycielki pani Jolanta Rzeźnik i pani Iwona Strażyc,  ubrane oczywiście w kolor niebieski. Młodzieży spodobała się ta inicjatywa i już dopytuje się, czy za rok znów pobiegniemy „niebieską” trasą.

Dziękujemy wszystkim za udział.  Jesteśmy dumni z postawy naszych uczniów.

Kamilla Brodzik

Powrót na początek strony