Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

Światowy Dzień Walki z AIDS - XXI finał Konkursu wiedzy o HIV

Finaliści konkursu.jpg

1 grudnia 2023 r. z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS w naszej szkole odbył się XXI już finał Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o HIV/ AIDS pod hasłem „CZY WIESZ, ŻE… - PIGUŁKA WIEDZY O HIV I AIDS”.

24 listopada 2023 r. przeprowadzony został test wiedzy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Konkurs jest częścią projektu z zakresu profilaktyki HIV i AIDS oraz częścią kampanii „Czy wiesz, że… Jedyny taki test, którego nie zleciłeś” realizowanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS, agendę Ministra Zdrowia.

Głównym celem przedsięwzięcia było promowanie dojrzałych postaw wśród młodzieży oraz wzmocnienie procesu edukacji poprzez podniesienie poziomu wiedzy młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Puław na temat zakażeń HIV i przebiegu AIDS. Celem pośrednim było propagowanie bezpiecznych zachowań w aspekcie HIV/AIDS oraz przygotowanie uczniów do zachęcania innych do zdrowego stylu życia i diagnozowania się. Nabyta wiedza i świadomość możliwości zakażenia wirusem HIV oraz korzystania z badań na nosicielstwo może być najlepszą szczepionką. Dzięki pracom literackim uczniowie mogli poćwiczyć umiejętność zachęcania innych do poddania się badaniom oraz prowadzenia odpowiedzialnego trybu życia oraz nauczyć się tolerancji wobec nosicieli wirusa HIV i osób chorych na AIDS. W plakatach i ulotkach nieśli przekaz, że możliwość zakażenia wirusem HIV jest bardzo powszechna, dotyczy wszystkich grup wiekowych i społecznych oraz zachęcali do badań profilaktycznych.

Honorowy patronat nad Międzyszkolnym konkursem wiedzy o HIV i AIDS objęli: Prezydent Miasta Puławy, Dyrektor Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Puławach oraz Stowarzyszenie MONAR - Poradnia Profilaktyki Leczenia i Terapii Uzależnień w Puławach. Patronem medialnym było Radio Impuls, Portal LPU24.pl i Wspólnota Puławska.

Konkurs, jak co roku, cieszył się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się do niego 17 szkół z terenu miasta Puławy: 7 szkół podstawowych i 10 szkół ponadpodstawowych. Uczniowie mogli wziąć udział w 3 kategoriach konkursowych: test wiedzy, praca plastyczna, praca literacka.

Wiedza uczniów, pomysłowość i wymowa edukacyjno – zdrowotna była na wyjątkowo wysokim poziomie i świadczyła o bardzo dobrym przygotowaniu młodzieży do konkursu z zakresu HIV/AIDS.

Nagrody dla zwycięzców konkursu zostały ufundowane przez Prezydenta Miasta Puławy, Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Puławach oraz organizatora konkursu. Wszystkim gratulujemy.

Poniżej lista nagrodzonych uczniów:

Nagrodzeni w teście wiedzy

Szkoła podstawowa

Lp.

Imię i Nazwisko

Szkoła

1

Eryk Piotrowski

SP 9

2

Kacper Rachoń

SP 9

3

Paulina Mikołajczyk

SP 10

4

Bartosz Kostrzewa

SP 11

Szkoła ponadpodstawowa

Lp.

Imię i Nazwisko

Szkoła

1

Julia Bardzel

ZST

2

Kacper Kozłowski

I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego

3

Natalia Janusz

ZST

4

Pola Gąsior

I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego

5

Aleksandra Mikusek

II Liceum Ogólnokształcące KEN

Nagrodzeni w konkursie literackim

Szkoła podstawowa

Lp.

Imię i Nazwisko

Szkoła

1

Bartosz Zieliński

SP 14 

2

Kornelia Szulowska

SP 1

3

Zuzanna Godziszewska

SP 1                                      

4

Nikodem Wójcicki

SP 5            

5

Martyna Pawłowska

SP 3

Szkoły średnie

Lp.

Imię i Nazwisko

Szkoła

1

Maria Miazga

II LO im. KEN

2

Maria Bartoszek

II LO im. KEN

3

Jan Patryk Sidor

IV LO

4

Aleksandra Kostyra

III LO

5

Gabriela Capała

I LO

6

Konrad Gładysz

III LO

Nagrodzeni w konkursie plastycznym: plakat, ulotka

Plakat / ulotka SP

Lp.

Imię i Nazwisko

Szkoła

1

Zofia Pawłowska

SP 1

2

Wioletta Olsińska

SP 3

3

Oliwia Kudan

SP 11

4

Barbara Orkiszewska

SP 10

Plakat – szkoły ponadpodstawowe

Lp.

Imię i Nazwisko

Szkoła

1

Adrianna Kozik

Szkoła Branżowa I Stopnia nr 6 MOS

2

Marlena Szkup

II Liceum Ogólnokształcące KEN

3

Wiktoria Król

ZST

4

Iwona Beczek

Szkoła Branżowa I Stopnia nr 7 SOSW

5

Daniel Kozak

Szkoła Branżowa I Stopnia nr 7 SOSW

Ulotka – szkoły ponadpodstawowe

Lp.

Imię i Nazwisko

Szkoła

1

Maria Bartoszek

II LO im. KEN

2

Oliwia Lipińska

Szkoła Branżowa I Stopnia nr 6 MOS

3

Amelia Nędzi i Nikola Nakonieczna

ZS nr 1

4

Paulina Krajewska

ZST

 

Powrót na początek strony