Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

Naukolatek 2024

uczniowie balon

W ZSO nr 1 im. KEN w Puławach po raz kolejny uczniowie wzięli udział w projekcie naukowo – badawczym pt. „Naukolatek – nastoletni naukowiec” Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Program jest realizowany przy współpracy Politechniki Lubelskiej, Politechniki Rzeszowskiej oraz Politechniki Białostockiej. Daje on szansę na spełnianie naukowych pomysłów młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Jest to konkurs, co oznacza, że tylko najlepsze pomysły mają szansę na otrzymanie dofinansowania i wsparcia wykładowców z Politechniki.

Uczniowie naszej szkoły: Krzysztof Czarnota i Franciszek Jedziniak z kl. 2 LA oraz Krzysztof Matysiak z kl. 1 LA pod opieką p. Agnieszki Czarnoty napisali projekt, który znalazł się wśród najlepszych. Otrzymał on wsparcie pracowników uczelni oraz dofinansowanie w kwocie 10.000 zł. Projekt pt. „Wykorzystanie technologii kosmicznych w promowaniu szkoły” zakładał wysłanie balonu stratosferycznego z podczepionym do niego logo KEN Puławy. Miał się on wznieść na wysokość prawie 50 000 m, czyli ponad dwukrotnie wyżej niż najwyżej latające samoloty. Ponadto zestaw ten zawierał komputer pokładowy, trzy kamery, czujnik temperatury, wysokościomierz, moduł GPS oraz spadochron. Balon wypełniony był helem.

Niezbędne było uzyskanie zezwoleń Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Przygotowanie projektu trwało pół roku, a finał miał miejsce 27 kwietnia 2024 roku. Balon wzniósł się w powietrze około godziny 13:00. Na pokładzie miał sprzęt do transmisji „na żywo” oraz kamery rejestrujące obraz na kartach pamięci. Warunki atmosferyczne, silny wiatr i niska temperatura na wyższych warstwach atmosfery spowodowały, że czuła i precyzyjna elektronika odmówiła posłuszeństwa. Sygnał GPS jako ostatnią lokalizację wskazał miejscowość Ulan koło Radzynia Podlaskiego. Aplikacje obliczające trajektorię lotu balonu (na podstawie wprowadzonych parametrów) wskazywały miejsce lądowania w okolicach Łukowa. Pomimo kilkugodzinnych poszukiwań nie udało się odnaleźć balonu. Mamy nadzieję, że ktoś odnajdzie nasz balon i odeśle go na adres naszej szkoły.

Powrót na początek strony