Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

XIX Lubelski Festiwal Nauki

Młodzież przed pomnikiem Marii Skłodowskiej Curie

21 września 2023r. uczniowie klasy 2LE wzięli udział w XIX Lubelskim Festiwalu Nauki pod hasłem Nauka dla przyszłości.

Dzień rozpoczęliśmy od zajęć z copywritingu prowadzonych przez studentkę KUL-u. Po zapoznaniu się ze sposobami kreatywnego pisania, tworzenia tekstów kultury oraz wpływania na emocje czytelnika poprzez słowa otrzymaliśmy zadanie zredagowania listu do siebie z przyszłości. Dla wielu z nas okazało się to prawdziwym wyzwaniem, a tylko nieliczni zdecydowali się podzielić swoją pracą. Następnie w niewielkich grupach stworzyliśmy hasła reklamowe wybranych produktów tak, by przykuły one uwagę potencjalnego odbiorcy.

Kolejne zajęcia, już na UMCS-ie, miały na celu zarysowanie i unaocznienie pojęcia wojny, a także wyjaśnienie genezy aktualnych konfliktów zbrojnych. Nie zabrakło przy tym odniesień do historii, niezwykle bogatej w podobne konfrontacje, co pozwoliło nam z większą śmiałością i krytycyzmem spojrzeć na obecną sytuację militarną na świecie oraz lepiej ocenić położenie spornych stron. Podjęliśmy także próbę zdefiniowania terroryzmu i zapoznaliśmy się ze sposobami jego zwalczania przez państwo.

Ostatnie, i chyba najbardziej pasjonujące zajęcia, dotyczyły językoznawstwa i pozwoliły nam za pomocą specjalnych oznaczeń wykreować własny język oraz przyswoić go w jak najkrótszym czasie. Do dyspozycji mieliśmy specjalną aplikację, która znacznie ułatwiła nam to zadanie. Byliśmy zachwyceni, gdy dowiedzieliśmy się, jak szybko jesteśmy w stanie opanować nowy system znaków i bez problemu porozumiewać się za jego pomocą z innymi.

Była to wspaniała przygoda, dzień spędzony w znakomitym towarzystwie, ale przede wszystkim okazja, by choć trochę zasmakować uniwersyteckiego życia.

Powrót na początek strony