Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Drodzy Rodzice!

W obliczu ostatnich wiadomości z niepokojem i obawami śledzimy bieżące informacje. Temat wojny  budzi wiele emocji, nie da się go przemilczeć i nie warto tego robić. Szczególnie Dzieci i Młodzież potrzebują naszego wsparcia. Często sami inicjują takie rozmowy w szkole, w domu, wśród  rówieśników. Potrzebują przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia ze strony nas, dorosłych, by wiedziały, co się dzieje i podzieliły się  z nami swoimi emocjami.
Obecna sytuacja wymaga od rodziców, nauczycieli i innych osób sprawujących opiekę nad dziećmi podejmowania rozmów na bardzo trudne tematy, rozmów adekwatnych do wieku dzieci i ich wiedzy. Działania wojenne skupiają uwagę dzieci i młodzieży, tak jak każdego z nas. Niejasne, niesprawdzone informacje z mediów mogą prowadzić do niepewności i dezinformacji, a w konsekwencji – do nasilania się strachu o siebie i bliskie osoby. Dlatego jest niezwykle ważne, aby nie unikać tematu wojny, znaleźć przestrzeń do rozmowy o tym, co się dzieje w Ukrainie, o tym, co to dla nas oznacza i do jakich konsekwencji może prowadzić.
Jak zatem opisać dziecku czy nastolatkowi rzeczywistość, która nie mieści się w paradygmacie bezpiecznego świata? W jaki sposób przekazywać informacje o wojnie, toczącej się za granicą, tak, by jednocześnie chronić wrażliwość i zdrowie psychiczne dziecka?
Poniżej znajdziecie Państwo linki do artykułów, które są dobrymi poradnikami, jak rozmawiać z dziećmi. Pamiętajmy - rozmowy są bardzo ważne.

https://kosmosdladoroslych.pl/ale-temat/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie-w-ukrainie/?fbclid=IwAR3J3AmOzblIXbfeciP_i-eFzdxfXI3kcPJHUCBScs26pwEGxBXJpCeWdoc

https://dzieciecapsychologia.pl/jak-wspierac-i-czy-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie-w-ukrainie/

https://twarzedepresji.pl/rozmowa-z-dziecmi-o-wojnie/?fbclid=IwAR338HelGSU94QsE-g81kzCrSnxqpZK7KaB22I6VNbFegT3TInBCsaUQic4

Jednocześnie przypominamy, że specjaliści szkolni są do Państwa i Uczniów dyspozycji. Bądźmy dobrej myśli i przekazujmy sobie pozytywną energię.

Kamilla Brodzik – pedagog szkolny

Powrót na początek strony